Czy Warto…Genesys RPG?

Jednym z najnowszych mechanik głównego nurtu jest Genesys RPG. Podręcznik został wydany przez Fantasy Flight Games 30 listopada 2017 roku. Od tego czasu pojawił się kolejny produkt w linii wydawniczej- Realms of Terrinoth. Zapraszam was na recenzję tej mechaniki i gry RPG.


Realms of Terrinoth - podręcznik źródłowy
Piękna okładka podręcznika źródłowego Realms of Terrinoth

Trochę Historii

Jeśli doszedłeś aż tutaj to pewnie wiesz na czym polegają gry fabularne. Jeśli nie to zapraszam pod ten adres.

Genesys RPG jest systemem, który został wydany w zeszłym roku przed świętami – 30 listopada 2017 roku. To kolejna rozwijająca iteracja mechaniki od FFG. Jej pierwszą wersję zobaczyliśmy w trzeciej edycji gry fabularnej Warhammer. Nie spotkała się ona ze zbyt dobrym przyjęciem w Polsce. Według niektórych opinii za bardzo przypomniała planszówkę. Ciężko jest mi się do tego odnieść, gdyż nigdy świat ponurych przygód nie był moim pierwszym wyborem, a samego produktu nie znam.

Rozwinięcie mechaniki z młotka były Star Wars RPG. W 2015 roku pojawił się Edge od the Empire, który umożliwiał wcielenie się we wszelkiej maści przemytników, złodziei, zabójców, hakerów itd.. Powstały też dwie kolejne linie wydawnicze. Age of Rebellion i Force and Destiny. Ich recenzję znajdziecie w linku poniżej.

Czytaj : Czy warto…Star Wars od FFG.

ffg-starwars

W trakcie rozwoju linii wydawniczej Star Wars pojawiło się w sieci bardzo dużo głosów, które prosiły o system. System, który będzie uniwersalny. Będzie umożliwiał grę w różnych klimatach od Fantasy po Space Operę. Fantasy Flight Games wsłuchało się w te prośby i stworzyło Genesys Roleplaying Game – The Roleplaying game for all settings. Trzecią iterację mechaniki, która pierwotnie pojawiła się w Warhammerze.

Poznaj Genesys z tej dobrej strony

IMG_20180606_221157.jpg
Wynik testu – 4 sukcesy i 5 przewag. To jest ta dobra strona!

Jest to mechanika uniwersalna, która ma wiele pozytywnych rzeczy w swojej konstrukcji. Przed Tobą lista kilku plusów Genesys RPG.

Uniwersalność

Mechanika jest bardzo łatwa do przystosowania do twojej gry i settingów. Ja sam prowadziłem na niej Fantasy, SciFi, Weird II World War, Magodieselpunk. Podejrzewam, że świetnie sprawdzi się w wielu innych światach i kampaniach. Bardzo łatwo pozmieniać niektóre elementy i szyć na bieżąco na sesji.

Lekkie zasady

Podstawowy zbiór zasad jest bardzo łatwy i szybki. Ogarnięcie na czym polega test i jak rozegrać spotkanie socjalne lub bojowe to maksymalnie jedna sesja. Gracze szybko łapią o co w tym chodzi.

Łatwo tworzyć własne settingi

Podręcznik podstawowy ma ponad 50 stron różnych przykładowych settingów, które można wykorzystać do swojego świata. Dodatkowo wyszedł już Realms of Terrinoth, który wprowadza więcej zasad ze świata Heroic Fantasy. W planach jest Android, czyli Cyperpunkowe SciFi. Ilość światów stworzona przez społeczność jest gigantyczna i znajdziecie je pod tym adresem.

Współtworzenie świata przez wszystkich uczestników sesji

Samo rozwiązywanie akcji rzutów wpływa na współtworzenie świata przez graczy. Każda przewaga, zagrożenie, triumf czy desperacja umożliwia mocne rozwinięcie historii. Wszyscy przy stole czują się współodpowiedzialni za kreację sesji.

Dużo dodatkowych opcji – wybierasz co chcesz

System został stworzony z myślą, że każdy z MG może tworzyć własny świat. Na 60 stronach podręcznika są porady i zasady opcjonalne z których można wybrać coś co nas interesuje. Chcesz pograć w świecie bez magii, pojazdów, zaawansowanych broni, ale z zasadami walki z potężnymi potworami i strachem? Jesteś w stanie to zrobić.

Konflikty socjalne

Mechanika zakłada, że w niektórych sytuacjach bohaterowie graczy będą rozwiązywać problemy w trochę inny sposób niż zabijając wrogów. W podręczniku są zasady dotyczące spotkań socjalnych, które idealnie sprawdzają się na sesji. Koniec z wyrocznią MG. W ustrukturyzowany sposób można rozwiązać rzeczy, które słabo wychodzą w innych systemach (D&D, BRP etc.)

Łatwo stworzyć spotkanie

Ten podpunkt dla niektórych może być zaskakujący, ale w Genesys RPG wyjątkowo łatwo stworzyć spotkanie dla BG. System nie posiada Skali Wyzwania spotkań. Każdy z przeciwników ma trzy „poziomy” mocy. Minion, Rival i Nemesis. Z założenia Minony to najłatwiejszy przeciwnik, którego gracze są w stanie szybko pokonać. Rival to trochę silniejszy minion, który jest w stanie walczyć na równi z jednym BG. Nemesis to potężny wróg, który jest ostatecznym bossem i potrafi samemu położyć całą drużynę. Chcesz, aby twoja drużyna miała łatwo? Rzucasz na nich minony. Trudno? Miniony + Rivala. Finał sesji ? Nemesis + Minony/Rivale. Po dwóch/trzech sesja szybko wchodzi to w krew prowadzącemu.

Sceny potrafią zaskoczyć

Czy kiedykolwiek na twojej sesji była sytuacja, że wynik testu wszystkich zaskoczył? W Genesys RPG dzieje się to cały czas. Rzuty kostką są wyjątkowo nieprzewidywalne. Nawet doświadczonemu bohaterowi może się nie udać łatwy test. Dzięki temu nigdy nie ma 100% pewności jak potoczy się sesja.

Epickość i filmowość

Emocje są ogromne. Mechanika bardzo wspiera filmowość i epickość wydarzeń. Postacie nie giną od pierwszego lepszego strzału. Bohaterowie są ranni, tracą przedmioty, towarzyszy, a dalej mogą brnąć do przodu i pokonywać niesamowite przeciwności.

Jeśli chcesz, aby na twojej sesji była scena ucieczki przez ulice miasta, gdy nad głową latają myśliwce wroga, obok wybuchają pociski, a twój motor ledwo daje radę. Genesys ci to zapewni.

Genesys RPG – wady systemu

IMG_20180528_223541.jpg
Porażka i 6 przewag… Nie udało się, ale…

Nie wszystko jednak jest idealne w Genesys RPG. Ma też dużo minusów. Oto ich lista:

Podręcznik tylko po angielsku

Trochę jestem już do tego przyzwyczajony, ale podręcznik jest tylko po angielsku. Kosztuje też trochę PLN (ponad 150 zł) i raczej nie zostanie wydany w języku polskim. Jeśli nie znacie języka Shakespeare to może być to ogromna bariera wejścia.

Wysoki próg wejścia

Gra Genesys RPG wymaga specjalnego zestawu kości. Do komfortowej gry potrzeba przynajmniej dwóch zestawów. Koszt około 50-60 złotych za paczkę. Dodatkowo koszt podręcznika podstawowego to około 150 zł za fizyczny egzemplarz i około 90 za pdf. Jeśli chcesz zacząć to musisz wydać około 200-300 zł na podstawowe rzeczy do rozgrywki.

Dużo zasad opcjonalnych

Jeśli zastosujecie zbyt dużo zasad opcjonalnych to gra mocno spowalnia. Każda z nich powoduje dodanie kilku stron A4 do przeczytania dla graczy. Jeśli postać kieruje pojazdem (jeden zestaw zasad), ma na sobie pancerz z modyfikacjami (kolejny zestaw zasad) i potrafi czarować (trzeci zestaw), to samo sprawdzanie co robi dana rzecz bardzo spowalnia rozgrywkę. Jeśli zaczynacie z tym systemem to wprowadzajcie wszystko stopniowo i nie przesadzajcie z ilością broni i pancerzy. Lepiej rozegrać kilka spotkań niż spędzić 15 minut na czytaniu co robi Blast, Superior i Breach przy użyciu Autofire.

Magia

Zasady związane z magią są…inne. Każda ze szkół ma dozwolone inne akcje. Magowie nie mogą się wzmacniać, kapłani rozpraszać magii, a druidzi rzucać na siebie magicznej ochrony. Dość dużo też jest zasad z tym związanych. Jestem zdania, że granie w high magic fantasy jest ciężkie. Dostrzegam to teraz w Rozbitych Królestwach, gdzie starcie, które zajmowało około 1 godziny w Star Wars rozciąga się do ponad 2, bo mamy cztery postacie czarujące.

Trzeba się mocno napracować, aby przygotować swoją grę

Jeśli planujecie one-shot to wybieracie tylko klocki z podręcznika i budujecie swoją grę. Zajmie to maksymalnie 20 minut ogarniania mechaniki. Problem się pojawia przy długotrwałych kampaniach. MG musi ustalić:

 • Kariery – są w podręczniku, ale lepiej dopasować do swojego świata
 • Rasy – jeśli w twoim świecie jest więcej niż jedna rasa
 • Umiejętności – które wypadają, które zostają
 • Talenty – jest ich duża lista. Można dać dostęp do wszystkich. Można je ograniczyć
 • Sprzęt – podręcznik podstawowy posiada bardzo skromną listę dostępnego ekwipunku dla postaci
 • Zasady opcjonalne : magia, pojazdy, modyfikacje sprzętu, hackowanie, strach.

Trochę tego jest. Na szczęście pomocą są tutaj gotowe settingi wrzucone przez prężną społeczność na forum FFG.

Mechanika potrafi zwolnić przy większej ilości przeciwników

Walki są bardzo emocjonujące, wiele się dzieje, wychodzą fajne akcje, ale duża ilość przeciwników = długa walka. Jest to problem wielu systemów, ale tutaj jest mocno zauważalny. Jeśli bohaterowie nie skupiają się na jednym wrogu to prosta potyczka potrafi się rozciągnąć do kilkudziesięciu minut. Dodając do tego zasady magii, która jest dość ciężkawa możemy patrzeć na starcia trwające 2 godziny, gdy w innej mechanice zajęłyby maksymalnie 45-60 minut.

Wyższe poziomy doświadczenia

Postacie graczy są silne. Gdy otrzymają dużo punktów doświadczenia to stają się potężne. Każda z postaci może mieć na sobie kilkadziesiąt zasad modyfikujących trochę działanie mechaniki. Talenty, przedmioty, modyfikacje sprzętu, magia. Jeśli gracze nie ogarniają zasad i się o nie pytają, to gra spowalnia. System się „psuje” przy jakiś 500-600 XP. Potem dochodzi do groteskowych sytuacji, gdzie grupa 15 minionów zostaje pokonana w jedną rundę przez dwójkę bohaterów graczy.

Dobra dla 4, średnia dla 5, ciężka dla 6 graczy

Genesys idealnie sprawdza się w grze na czterech graczy. Walki trwają krótko, role się nie dublują i ogólnie flow sesji jest super. Gdy wchodzi piąta osoba do drużyny, to jest trudniej. Każdy musi znać swoje postacie i zasady ich dotyczące. Jestem zdania, że jest nie grywalna dla sześciu i więcej graczy. Żeby były jakiekolwiek wyzwania to ilość istot biorących udział w grze przewyższy zdolności poznawcze większości prowadzących, a starcia będą trwały po 3 godziny i więcej.

Nie działa dobrze w każdym settingu

Ze względu na filmowość i epickość mechaniki nie będzie się nadawała do każdego stylu gry i settingu. Ciężko będzie zagrać na niej w jakiś horror, gdzie bohaterowie graczy muszą uciekać od potworów, ciężko rozegrać jesienną gawędę, gdzie BG jedzą kamienie i pada na nich ciągle deszcz. To jest mechanika stworzona do filmowych akcji. Horror? Nie! Action Horror? Tak! (Ash vs Evil Dead <3)

Nie dla każdego prowadzącego

Jeśli jesteś mistrzem gry lub masz prowadzącego, który musi mieć wszystko rozpisane. Każdy szczegół, dokładną fabułę i wszystkie możliwości rozwoju sytuacji, to Genesys nie zadziała. W podstawy mechaniki jest wpisana improwizacja, reagowanie na zmiany i współtworzenie świata.

Podsumowanie

Genesys RPG jest grą fabularną, która jest naprawdę uniwersalna. Umożliwia grę w najróżniejszych świata i settingach. Będzie pasować do większości stylów gry. Wymaga trochę pracy, jeśli tworzymy coś od zera, ale ilość dostępnych (fanowskich) settingów jest ogromna. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Idealnie sprawdzi się w ekipie, gdzie jest mieszanka różnych typów graczy. Osoby lubiące mieć przypakowane postaci idealnie je zoptymalizują. Ktoś lubi współtworzyć historię? Check! Uwielbiasz odkrywać postać? Znajdziesz dla siebie fajne mechanizmy.

Ciekawostką jest to, że często sesja toczy się sama. Jako MG planujesz/losujesz wydarzenia, a bohaterowie idealnie się w nich odnajdują. Przypomina to trochę grę w FATE, ale w sposób bardziej ustrukturyzowany, jak w D&D 5ed.

Dobrze działa z sandboksem. Swoje przemyślenia opisałem pod tym adresem :

Sprawdź : Czy warto…Sandbox w Genesys RPG

Zachęcam do przetestowania. Jeśli nie chcecie kupować podręcznika, a chcecie sprawdzić jak wygląda flow sesji to możecie sprawdzić tutaj – gotową przygodę.

Jeśli ktoś z was jest z Wrocławia i jest chętny na sesję to uderzcie do mnie na facebookowym fanpage. Są wakacje i mam więcej czasu to może zaproszę kogoś z was na sesję, aby popróbować mechaniki 😉

Testujcie testujcie i dajce mi znać czy się zgadzacie z moimi przemyśleniami. Jakie macie doświadczenia z Genesys?

Wpis ten realizuje mój RPGowy cel na 2018 rok – 27/52 – przynajmniej jeden wpis na blogu przez kolejne 52 tygodnie.

 

8 myśli na temat “Czy Warto…Genesys RPG?

Dodaj własny

 1. Dzięki za wpis!
  Przyznam, że niezbyt mnie przekonałeś do tego systemu. Z tego co piszesz, Genesys pod wieloma względami przypomina inne sprawdzone uniwersalne mechaniki, takie jak Savage Worlds czy Fate,
  Ale jasno przedstawiłeś swój odbiór tego systemu i rozumiem, co Ci się w nim podoba i dlaczego w niego grasz. Każdy ma własne preferencje i „złoty środek”, jeśli chodzi o złożoność zasad i ilość fajerwerków w nich zawartych.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: